Borówka amerykańska wymaga kwaśnej gleby (pH 4,0-5,5), regularnego podlewania oraz ściółkowania korą. Nawożenie należy przeprowadzać wiosną i latem, przycinając pędy co roku. Dla lepszych plonów warto sadzić różne odmiany. Chronić przed przymrozkami i dbać o zapylanie krzewów.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak to zrobić?
Świdośliwa, znana również jako amelanchier, to roślina z rodziny różowatych, która rośnie na całym świecie. Zawiera wiele cennych składników odżywczych, w tym antocyjany, które odpowiadają za jej charakterystyczny kolor.
Antocyjany to grupa flawonoidów, które wykazują silne właściwości przeciwutleniające, co oznacza, że chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ponadto, przypisuje się im wiele innych korzystnych właściwości, takich jak działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające.
O co pytacie o tej porze roku najczęściej? „Listki moich brzoskwiń są zniekształcone, pofałdowane, mają jakieś narośle w kolorze karminowym. Czy to jakaś choroba?” Niestety tak. To kędzierzawość liści.
Kędzierzawość liści brzoskwini czy nektaryn, rzadziej moreli to jedna z najgroźniejszych chorób, jakie mogą przyczepić się do tych pestkowych drzewek.
Przędziorki są przekleństwem dla każdego posiadacza ogrodu. Ciężko je dostrzec, a najczęściej ich obecność poznajemy już po pierwszych objawach żerowania. A wtedy niestety jest zbyt późno na ochronę. Również chemiczna ochrona przed przędziorkiem to niełatwa sprawa, gdyż inne preparaty są na jaja tych szkodników, inne na larwy, a jeszcze inne na formy dorosłe. Także walka z przędziorkiem dla amatora to prawdziwa katorga.